مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)
سال 1983 اولین بیمار، تحت عمل جراحی پیوند قلب مصنوعی قرار گرفت و 192 روز زنده ماند. سال 1988 تلمبه تنظیم کننده قلب ساخته شد. سال 1993 اولین پای الکتریکی ساخته شد. پایی که با استفاده از سیستم بادی و کنترل­های ریز پردازنده، سرعت قدم زدن فرد را دریافته و محفظه­های بادی خود را به نحوی تنظیم می­کند که به طور طبیعی به جلو و عقب حرکت کرده و مانع از لنگیدن فرد می­شود.
اکنون دانشمندان مهندسی پزشکی به یایری متخصصان رشته­های مرتبط تلاش می­کنند تا چشم مصنوعی، کلیه مصنوعی یا رگ مصنوعی را اختراع کنند. البته علم مهندسی به ساخت اعضای مصنوعی مکانیکی یا الکتریکی محدود نمی­شود. بلکه حیطه این علم بسیار گسترده­تر و متنوع­تر می­شود. در کشورهای غربی، مهندسی پزشکی علمی حیاتی است تا جایی که بدون آن، علم پزشکی نمی­تواند کاری انجام دهد. برای مثال یک پزشک جراح بدون تجهیزات اتاق عمل و واقعاَ فلج است. یا بسیاری از معاینات پزشکی بدون استفاده از تجهیزات پزشکی امکان پذیر نیست.
در ضمن باید توجه داشت که هدف مهندسی پزشکی تنها تجهیزات پزشکی نیست بلکه ابعاد این رشته بسیار وسیع­تر است. در این میان می­توان به نق5ش این علم بعنوان پل ارتباطی بین مهندسی و پزشکی اشاره کرد. این علم تلاش می­کند تا مهندسین بتوانند از ایده­های پزشکی استفاده کنند، چون خیلی از روش­هایی که در مهندسی جا افتاده است مثل شبکه عصبی یا سیستم فازی با الگوبرداری از سیستم­های بیولوژیکی ایجاد شده است.
اهم حوزه­هایی که یک مهندسی بیوالتریک در آن فعالیت می­کند عبارتند از:
پردازش سیگنال­های حیاتی
پردازش علائم یکی از گسترده ترین مباحث موجود در فعالیت­های گرایش بیوالکتریک است. این مبحث در واقع بخشی از مبحث کلّی پردازش سیگنال است که مورد بررسی و استفاده بسیاری از گرایش­های مهندسی، به ویژه مهندسی مخابراتی و الکترونیک می­باشد، اما بنا به ماهیت خاص سیگنال مورد پردازش در کارهای پزشکی، توجه به نکات خاصی در پردازش سیگنال­های حیاتی الزامی است که به این مبحث موجودیت هاص ویژه­ای داده است.
 همچنین در تمامی موارد ثبت سیگنال، داده اخذ شده دارای نویزها و آرتیفکت­های مختلف است که لازم است قبل از هر کاری بر روی سیگنال، از زواید آن حذف شوند. از این رو مبحث حذف نویز، یا در حالت کلی­تر، بهبود کیفیت سیگنال از جمله مباحث مهم در پردازش سیگنال است.
ب- پردازش تصاویر پزشکی و سیستمهای تصویر برداری
تصاویر پزشکی با توجه به آنکه وضعیت بدن را به صورت دوبعدی و حتی سه بعدی (بوسیله کامپیوتر) نشان می­دهند، یکی از مهم­ترین وسایل تشخیص برای پزشکان هستند که همواره بخش عظیمی از تحقیقات را به خود اختصاص داده­اند، سیستم­های تصویر برداری را می توان به گروه های زیر تقسیم کرد:
 روش­های اشعه ایکس (رادیوگرافی، فلوئورسکوپی و CT)
روش مغناطیسی MRI
پزشکی هسته­ای (Nuclear Medicine)
روش­های ماوراء صوت
تصاویر حاصل از روش­های فوق عموماً به صورت خام قابل استفاده نیستند، لذا پردازش­های وسیع و گسترده­ای روی آنها صورت می­گیرد که عموماً شامل موارد زیر است:
پردازش تصاویر و استخراج اطلاعات موثر در تشخیص و یافتن مواضع مورد توجه (ROI)
بازسازی تصاویر در کامپیوتر به صورت سه بعدی و درونیابی اطلاعات جهت تولید برش­های لازم از ارگان تحت تصویر برداری
حذف نویز، اختصاص رنگ و در کل ارتقاء کیفیت تصویر.
پ- پردازش صوت و گفتارو طراحی سیستم­های گفتار درمانی و کمک همراه معلولین گفتاری
گفتار یکی از علایم بسیار مهم زیستی است که از هوشمندترین موجود روی زمین، یعنی انسان صادر می­گردد. با توجه به توسعه وسیع سیستم­های کامپیوتریو اهمیت روزافزون انواع پردازش­های صوتی و گفتاری در جهان امروز و ارتباط تنگاتنگی که ویژگی­های گفتار تولید شده با خصوصیات آناتومیک و عصبی دستگاه تولید گفتار و همچنین چگونگی عملکرد سیستم اعصاب مرکزی او دارد، اهمیت پرداختن به این مقوله پرکاربرد مهندسی در دانشکده مهندسی پزشکی ظاهر می­گردد. البته علایق و نوع رویکرد برخورد با مسائل مهندسی در این دانشکده باعث تفاوت های پایه­ای و اصولی در نوع برخورد با این مسئله نسبت به دانشکده­هایی مثل برق یا کامپیوتر و رشته­­ای مثل مخابرات و کامپیوتر شده است. در آنجا معمولاً به سیگنال گفتار به صورت یک سیگنال هادی که حاوی اطلاعاتی است که باید به هر صورت ممکن از آن استخراج گردد، نگاه می­شود در حالیکه در دانشکده مهندسی پزشکی، محققین در پی دنبال کردن مسئله و مدلسازی آن به صورتی هستند که تا حد ممکن با اصول عملکرد جهاز صوتی و مبانی زیستی تولید گفتار در انسان هماهنگی داشته باشد و سعی می­نمایند از روش­های استخراج ویژگی و مدل­هایی استفاده کنند که به روش­های زیستی انسانی نزدیک باشند.
موارد دیگر مربوط به این رشته، طراحی و ساخت وسائل تجهیزات تشخیصی مثل شنوایی سنجی و ثبت و پردازش سیگنال­های برانگیخته شنوایی، انجام پردازش های لازم در اعضای مصنوعی شنوایی مثل حلزون مصنوعی گوش و ساخت دستگاه هایی است که به کمک افراد لال و یا دارای مشکلات حاد گفتاری بیایند و به صورت دستگاهی کمک همراه معلول و یا کمک درمان او عمل نمایند.
ت- مدلسازی سیستم­های بیولوژیک
مطالعه، تحلیل و مدلسازی سیستم­های بیولوژیکی در عین اینکه راهگشای پیشرفت فنی و علمی در دیگر شاخه­های دیگر علوم مهندسی مثل رشته پردازش سیگنال، مخابرات و کنترل  عمل می­کند. اهمیت این شاخه از گرایش بیوالکتریک از زیر بنائی بودن آن برای دیگر شاخه­های این گرایش نشات می­گیرد.
سیستم­های بیولوژیکی دارای ساختایهای فیزیولوژیک و کنترلی بسیار پیچیده و کارآ می­باشند. تحلیل و مدلسازی کیفی و کمّی آنها در اکثر موارد فاصله فوق­العاده­ای نسبت به آنچه که در واقع است، می­گیرد، ولی حرکت در این جهت علاوه بر اینکه به مدل­هایی مهندسی منجر می­شود که قابل استفاده در بخش­های دیگر مهندسی بیوالکتریک هستند، ایده بخش ابداع روش­های قوی­تر در شاخه­های دیگر مهندسی نیز می­باشد. برای مثال مدل­های مهندسی مثل شبکه­های عصبی مصنوعی و بسیاری از پردازشگرها و کنترلرهای هوشمند، ایده اولیه خود را از چگونگیر عملکرد سیستم­های بیولوژیک و زنده اخذ نموده و می­نمایند.
مدلسازی سیستم­های بیولوژیک محدود به دایره خاصی نیست و از مدلسازی کمّی و کیفی یک سلول تا مدلسازی سیستم اعصاب مرکزی انسان، یعنی مغز، ادامه می­یابد. از آن میان، به عنوان مثال می­توان به موارد پرکاربرد زیر اشاره نمود:
مدلسازی عضلات و سیستم عصبی محرک آنها
مدلسازی نخاع
مدلسازی قشرهای حرکتی مغز
مدلسازی نواحی دیداری، شنیداری و ادراکی مغز
مدسازی عقیده­های درون مغزی که اشعال در آنها به بیماری هایی مثل پارکینسون منجر می­گردد
مدلسازی مخچه و چگونگیر اجرای حرکات و ادراکات مهارتی
مدلسازی چشم و سلول­های عصبی بینایی
مدلسازی سیستم تولید گفتار و شنوایی به صورت حلقه باز و حلقه بسته
مدلسازی سیستم تنظیم فشار خون، ضربان قلب و میزان الاستیسیته رگ­ها
مدسازی سیستم تنظیم درجه حرارت بدن
علاوه بر استفاده­های فراوان مهندسی که این مدل­های ریاضی (و یا حتی در مواردی کیفی) دارند، در موارد درمانی خاص نیز می­توان از آنان بهره گرفت. برای مثال اگر مدل نسبتاً مناسبی از یک سیستم مهم بدن مثل سیستم تنظیم فشار خون محاسبه شود، می­توان اثرات اعمال داروهای مختلف کاهش ویا افزایش فشار خون را در دوزهای مختلف و فواصل و نرخ اعمال دارو را بدون اینکه خطری برای کسی داشته باشد توسط رایانه، با استفاده از برنامه­های شبیه سازی که در آن از مدل ریاضی ساخته شده برای آن سیستم استفاده شده است، آزمایش نمود.
ث- طراحی بخش های الکترونیکی و کنترل اعضاء و اندام مصنوعی و ساخت وسایل توانبخشی
از بخش­های مهم و تخصصی رشته مهندسی پزشکی طراحی و ساخت اندام مصنوعی است. در این راه علاوه بر تخصص­های بیومکانیک جهت طراحی و ساخت بخش­های مکانیکی اندام مصنوعی و بیومواد جهت سازگار ساختن آنها با ویژگی­ها و حساسیت­های اندام طبیعی که در مجاورت آنها قرار می­گیرند، در مواردی که اندام مصنوعی از نوع فعال هستند، نیازمند مدارات الکتریکی، الکترونیکی و دیجیتالی می­باشند. از این نوع اندام مصنوعی برای مثال می­توان از دست و پای مصنوعی فرمان پذیر، حلزون مصنوعی گوش و چشم مصنوعی نام برد که همگی از فن آوری­های بسیار پیشرفته روز استفاده می­کنند. طراحی و ساخت این گونه وسایل، یکی از جالب­ترین و مهم­ترین بخش­های فنی و پژوهشی مربوط به گرایش مهندسی بیوالکتریک است.
به عنوان مثال در طراحی بخش­های کنترلی «دست سیبرنتیک» که از طرح­های ملی اجرا شده در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر است، که در واقع یکنوع دست مصنوعی قابل کنترل اداری، جایگین دست قطع شده معلولین می­باشد. ابتدا از سخت افزازهای دريافت و تقوست سيگنال­هاي EMGa جهت ثبت علايم مذكور از عضلات سالم معلول استفاده مي­شود و سپس حجم وسيعي از پردازش­ها و طبقه بندي­هاي هوشمند سيگنال­هاي EMGa به منظور آشكار سازي جهت اراده فرد معلول و يافتن حركت مورد نظر او به كار گرفته مي­شوند. در ادامه، روش­هاي پيشرفته و غير خطي كنترلي توسط سيستم­هاي ميكروپروسسوري، جهت تحقق صحيح آن حركت در شرايط بسيار متغير دست مثل بارگذاري معتبر و زواياي مختلف اجزاي متصل آن كه توليد سيستمي بسيار خطي غير مي­كنند، پياده سازي مي­شوند.
مشاهده می­گردد که بخش وسیعی از دانش فنی سخت افزاری و نرم افزاری برای طراحی و ساخت اعضای مصنوعی مختلف لازم هستند که باعث وسیع شدن دایره عملکرد این بخش می­گردد.
علاوه بر موارد مربوط به ساخت اعضای مصنوعی، طراحی و ساخت وسایل و تجهیزات توانبخشی را نیز می­توان در این دسته قرار داد. از این میان می­توان به تجهیزاتی مثل سیستم FESa یا تحریک الکتریک عضلات افراد قطع نخاع جهت حرکت دادن مصنوعی آنها اشاره کرد، و یا تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی توانبخشی که دایره وسیعی از وسایل را شامل می­گردند و جهت بازیابی و توانایی فیزیکی اعضای صدمه دیده به کار می­روند.
ج- ثبت سیگنال­های حیاتی و طراحی سیستم­های مانیتورینگ بیمارستانی
این بخش مربوط به طراحی و ساخت وسایلی جهت ثبت داده­ها و علائم حیاتی از بیماری می­شود. با توجه به توانایی­ها و گسترش روز افزون فناوری دیجیتال، این سخت افزارها غالباً به کامپیوتر متصلند و لذا تولید مدارهای واسط مناسب به وسیله فناوری روز یکی از مجموعه­های مهم تحقیقاتی در این مقوله محسوب می­شود.
با توجه به حجم بسیار بالای استفاده از تجهیزات مانیتورینگ و ثبت داده­ها در محیط­های بیمارستانی، از جمله اتاق­های عمل، آی سی یو، سی سی یو و آزمایشگاه­های ثبت نوارهای قلبی و مغزی، اهمیت اقتصادی تولید چنین تجهیزاتی آشکار می­گردد و ارزش کار مهندسی و تحقیقاتی بر روی این گونه وسایل را نشان می­دهد.
ح- طراحی و ساخت سیستم­های درمانی و آزمایشگاهی پزشکی
در این بخش تجهیزات فراوانی وجود دارد که برخلاف مواد بیان شده که در تشخیص کاربرد داشتند، در درمان بیماریها کاربرد دارند و با وجود نیاز فراوان به آنها در نقاط مختلف کشور، تا کنون در کشور ساخته و به صورت عمده عرضه نشده­اند. محققان و متخصصان بیوالکتریک قادرند به ساخت اینگونه تجهیزات و یا تا حد امکان تولید داخل نمودن افدام نمایند. مواردی از این دست را می­توان به شرح زیر ذکر کرد:
1- سنگ شکنهای کلیه
2- تجهیزات فیزیوتراپی و کایروپراکتیک
3- تجهیزات رادیوتراپی
4- لیزرها
علاوه بر موارد فوق، می توان به امکان فعالیت مهندسیان بیوالکتریک در حوزه­های گسترده­ای نظیر:
طراحی بانک­های اطلاعاتی پزشکی
طراحی سیستم­های مورد نیاز در مانیتورینگ و یا جراحی بیمار از راه دور
ایجاد شبکه­های تبادل اطلاعاتی بین مراکز آموزشی- درمانی و بیمارستانهای کشور جهت کنترل بیماری­های مسری، انتقال بیماران و ...
اشاره کرد که نیازمند همکاری­های بین بخشی گسترده­ای در سطح کشور می­باشد.
همچنین با توجه به نقش اساسی تجهیزات پزشکی در ارتقاء شاخص­های بهداشت عمومی، و در نظر داشتن این مطلب که سالانه صدها میلیون دلار صرف خرید این تجهیزات برای بیمارستان­های کشور می­شود، استفاده از مشاوره علمی و فنی مهندسان پزشکی در سفارش و خرید این تجهیزات، موجب کاهش هزینه­های احتمالی ناشی از معیوب بودن دستگاه و یا ناکارآمدی آن می­شود.
گفتنی است که علت عدم تعریف جایگاه مهندسان این رشته در نمودار ساختمانی بیمارستان­های کشور، متاسفانه هزینه­های سنگینی به بخش درمان تحمیل می شود؛ به عنوان مثال، دستگاهی به قیمت گزاف از شرکت­های واسطه­ای که معمولاً تخصص ویژه­ای در حوزه مهندسی پزشکی ندارند، خریداری می­شود، در بیمارستان به علت عدم آشنایی پرسنل با جزئیات فنی دستگاه و نگهداری آن و یا به هر دلیل دیگری، دستگاه دچار اشکال فنی می­شود، حال یا به گورستان این تجهیزات در بیمارستان­های کشور منتقل می­شود و یا با صرف هزینه­های غیر واقعی که از سو شرکت سازنده درخواست می­شود اقدام به تعمیر دستگاه مورد نظر می­شود. از این رو حضور مهندسان پزشکی بعنوان مسئول فنی و مهندسی در بیمارستان­ها، و آموزش تکنسینها توسط ایشان جهت نگهداری و تعمیر تجهزات، می­تواند موجب صرفه جویی­های اقتصادی و تضمین هرچه بیشتر سلامت بیماران شود.
هدف اصلی در برنامه مدون بخش بیوالکتریک آموزش و تعلیم دانشجویان و علاقه­مندان و با پشتوانه علمی قوی در مهندسی برق و کامپیوتر جهت حل مسائل مختلف مهندسی در زمینه­های پزشکی، بیولوژی و دیگر زمینه­های وابستگی می­باشد. دانشجویان پذیرفته شده در بخشر بیو الکتریک ضمن آموزش و آشنایی با فیزیولوژی و آناتومی انسان در حد نیاز ، در زمینه­های مهندسی زیر آموزش دیده، فعالیت خواهد کرد:
- ساختار، عملکرد و روش­های طراحی سیستم­های مختلف ابزار دقیق پزشکی
- فناوری­های مختلف به کار رفته در سیستم­های تصویرگری پزشکی شامل MRI اولتراسوند، سی تی اسکن، اشعه ایکس، PET و SPECT
- روش­های نوین پزدازش سیگنال­های حیاتی نظیر پردازش سیگنال های EEG جهت ایجاد ارتباط مغر با کامپیوتر (BCI)
- روش­های نوین پردازش تصاویر دیجیتال تصاویر پزشکی
- توسعه سیستم­های یارانه­ای و رباتیکی برای کمک به تشخیص بیماری­ها و عمل جراحی
- توسعه سیستم­های انفورماتیک پزشکی برای ذخیره سازی و انتقال تصاویر و داده­های پزشکی
- توسعه روش­های مبتنی بر منطق فازی، شبکه های عصبی مصنوعی، حسابگری زیستی و دیگر روش­های هوشمند و استفاده از آنها در حل مسائل پیچیده مهندسی پزشکی
- مدلسازی سیستم های بیولوژیکی شامل جنبه­های مختلف کنترل حرکت در انسان، ربان و ابعاد شناختی
برخی از آزمایشگاه­های این بخش عبارتند از:
- آزمایشگاه­های تجهیزات و مهندسی پزشکی
- آزمایشگاه پردازش تصویر
- آزمایشگاه پردازش سیگنال­های بیولوژیکی
- آزمایشگاه کنترل سیستم­های بیولوژیکی
صنعت و بازار کار
گرایش­ها و جهت گیری­های کاری رشته پزشکی، واقعاً وسیع است و زمینه­های مختلفی از الکترونیک و پردازش سیگنال و مباحث نرم افزاری گرفته تا طراحی، ساخت، راه اندازی، نصب و تعمیر دستگاه­ها و قطعات پزشکی یا اندام مصنوعی، همچنین مواد به کار رفته در این وسایل را شامل می­شود. جدا از این توضیحات، زمینه­های کاری این رشته را می­توان به 3 بخش کلی تقسیم کرد.
طراحی و ساخت
الف- طراحی و ساخت دستگاه­های آزمایشگاهی و الکترونیکی و تجهیزات مربوط به آنها، نظیر وسایل مخصوصی که با تکنیک­های خاص، عناصر موجود در یک نمونه (مثلاً نمک خون و ...) را به طرز دقیقی اندازه گیری کند مانند اسپکتروفتومتر که با تکنیک­های نوینی کار می­کنند.
ب- طراحی و ساخت بخش­های مکانیکی و برقی سیتم­های تصویرگر پزشکی مانند
سیستم­های سونوگرافی، رادیوگرافی، سی تی اسکن و دیگر دستگاه­هایی که تصاویر ثابت یا محرکی یا از بسیاری از بخش­های بدن به نمایش می­گذارند.
ج- طراحی و ساخت سیستم­های اندازه گیری پزشکی و بیمارستانی، نظیر دستگاه­های دریافت کننده سیگنال­های مغزی.
د- طراحی و ساخت قطعات و اندام مصنوعی بدن و موادی که در طول، تشخیص، درمان و معالجات بیماری­ها به کار می­رود.
تعمیرو نگهداری و بهینه سازی
از دیگر زمینه­های کاری مهندسی پزشکی می­توان به تعمیر، نصب، راه اندازی و نگهداری وسایل مورد نیاز است و البته واضح است که این نیروی مجرب باید دارای اطلاعات کافی در مورد قطعات و جزئیات کار آن وسیله یا دستگاه باشد.
در کنار این موارد، مساله بهینه سازی یا تلفیق دستگاه­ها و عملکرد آنها نیز مطرح است. دامنه کاربری این زمینه چنان وسیع است که اکنون سالانه چندصد مقاله در معتبرترین نشریات جهانی مهندسی پزشکی در این زمینه چاپ می­شود و بیشترین تعداد پروژه­ها بر روی موضوع تلفیق و بهینه سازی انجام می­شود.
تشخیص بیماری و درمان
(چه در لیزر استفاده از یکی از مهم­ترین مباحث مطرح در زمینه پزشکی، بحث تشخیص و چه درمان) است.
به فردی داشت، به عنوان یک انتخاب خوب برای بهینه سازی عملکردی بسیاری از لیز از همان ابتدا با توجه به قابلیت­های منحصر به فرد سیستم­ها به کار گرفته شده.
فشار خون در نازک­ترین مویرگ­ها که با سوراخ کردن و یا ایجاد کانال مصنوعی استفاده از لیزر برای تشخیص ضایعات چشمی یا نمایش و ... روز به روز در حال افزایش است. بحث شبکه­های تومورعای مختلف سوزاندن و بریدن برخی ضایعات درونی یا در قلب، نیز از ژنتیک ضایعات عصبی مانند ضایعات نخاعی با کمک تحریکات الکتریکی و یا کمک علم عصبی طبیعی و درمان انواع بحث­های مهم و جدید رشته مهندسی پزشکی است.
مواد امتحانی و ضرائب آنها در کنکور کارشناسی ارشد سراسری
مواد امتحاني
زبان عمومي و تخصصي
رياضيات
رياضيات مهندسي
معادلات ديفرانسيل
آمار و احتمالات
مدارهاي الكتريكي 1 و 2
الكترونيك 1 و 2
سيستم هاي كنترل خطي
الكترومغناطيس
تجزيه و تحليل سيستم ها
مقدمه­اي بر مهندسي پزشكي
ضريب
3
4
4
3
4
1
4
1
 
در این گرایش انتخاب یکی از درون الکترومغناطیس یا مقدمه­ای بر مهندسی پزشکی بعنوان درس هفتم الزامی است.
مواد امتحانی و ضرائب آنها در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد
مواد امتحاني
زبان تخصصي
رياضيات
رياضيات مهندسي
معادلات ديفرانسيل
آمار و احتمالات
مدارهاي الكتريكي 1 و 2
الكترونيك 1 و 2
سيستم هاي كنترل خطي
تجزيه و تحليل سيستم ها
مقدمه اي بر مهندسي پزشكي
مقدمه اي بر فيزيك پزشكي
ضريب
4
4
4
4
4
4
2
1
دروس دوره کارشناسی ارشد مهندسی بیوالکتریک
دروس جبراني
فيزيولوژي I و II- اصول مهندسي پزشكي- DSP
دروس اصلي اجباري
بيواينسترومنت- مدلسازي سيستم­هاي بيولوژيكي
پردازي سيگنال­هاي حياتي- سيستم­هاي تصوير گر پزشكي
كنترل سيستم­هاي عصبي- عضلاني- اولتراسوند پزشكي
دروس اصلي اختياري
مدلسازي عصبي- رباتيك- پردازش تصوير- بيوانيسترومنت پيشرفته
شبكه­هاي عصبي و كاربردهاي آن- منطق فازي و كاربردهاي آن
پردازش صحبت- سيستم­هاي MRI- كنترل سيستم­هاي فيزيولوژيكي
فراكتال و كيالس- فشرده سازي تصاوير پزشكي- پردازش و تحليل تصاوير پزشكي
پردازش سيگنال­هاي حياتي II- تشخيص الگو
 
مهندسی برق- مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)، هدف از این دوره تربیت دانشجویان با توانایی تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم­های بیوالکتریک و ابزار دقیق مرتبط با آن است. دانش آموختگان این دوره با قابلیت پژوهش- آموزش و نوآوری در زمینه­های بیواینسترومنت، مدل سازی سیستم­های بیولوژیک، تصویر برداری پزشکی یا پردازش سیگنال­های بیولوژیک را خواهند داشت.
دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق- مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)
دروس جبراني
(12 واحد)
- فيزيولوژي I و II
- اصول مهندسي پزشكي
- پردازش علائم ديجيتال I
دروس اجباري
(15 واحد)
- الف) سه درس از 4 درس زير:
- تصوير برداري پزشكي
- مدلسازي سيستم­هاي بيولوژيك
- پردازش علائم حياتي
بيواينسترومنت
 
ب) دو درس از چهار درس زير:
- كنترل سيستم­هاي عصبي- عضلاني
- اولتراسوند پزشكي
- پردازش و تحليل تصاوير پزشكي
- مدلسازي عصبي
سمينار كارشناسي ارشد
پايان نامه كارشناسي ارشد م. پزشكي
2 واحد
6 واحد
دروس اختياري
(9 واحد)
- سيستم­هاي MRI
(رباتيك)
-بيواينسترومينت پيشرفته
- كنترل سيستم­هاي بيولوژيك
- بينايي در انسان و ماشين
- پردازش علائم حياتي II
- پردازش زمان- فركانس
- منطق فازي و كاربردهاي آن
- تشخيص الگو
دروس ديگر با پيشنهاد استاد راهنما به تصويب گروه برسد.