درس سیستم های کنترل خطی در کنکور کارشناسی ارشد

تلاش اولیه بشر برای درک زمان و تعیین موقعیت خود در شبانه روز از اولین گامها در طراحی سیستمهای کنترل است که به ساخت ساعتهای آبی منجر گردید. اولین ساعتهای آبی توسط یونانیها و مصریان در حدود ۲۷۰ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شد و تا قرن هفدهم میلادی نیز کاربرد داشت. در همان دوران سیستمهای کنترل سطح روغن چراغها نیز طراحی شد. با وقوع انقلاب صنعتی در اروپا کوره‌ها، بویلرها، موتورهای بخار پیشرفته و رگولاتورهای شناور طراحی شد که امکان کنترل آنها توسط سیستمهای ساده امکان پذیر نبود لذا سیستمهای کنترل پیشرفته تری پس از انقلاب صنعتی طراحی شدند. کنترل آسیاب‌های بادی که برای اولین بار توسط ایرانیان در قرن هفتم میلادی ساخته شدند گام مهمی در پیاده سازی کنترل خودکار به حساب می‌آید. این آسیاب‌ها در سال ۱۲۰۰ میلادی وارد اروپا شدند و تا سال ۱۶۰۰ میلادی مورد استفاده قرار گرفتند. در این آسیاب‌ها دو نوع سیستم کنترل وجود داشت؛ یکی کنترل جهت قرارگیری آسیاب به طوری که بتواند از حداکثر نیروی باد استفاده کند و دیگری کنترل میزان گندم وارده به درون آسیاب. هر دوی این سیستم‌ها به صورت کاملا خودکار عمل کرده و نیاز به حضور هیچ کارگری نبود.
مباحث علم کنترل در مورد چگونگی تسلط و کنترل بر فرآیندهای فیزیکی و غیرفیزیکی است و با ارائه روش های کنترلی می توان رفتار انواع فرایند های صنعتی، مالی و اقتصادی و ... را هدایت کرده و نتایج مطلوب را بدست آورد. این علم در گذشته های دور نیز بصورت های گوناگونی بکار برده می شد و حتی انسان های عادی نیز در زندگی روزمره در مورد چگونگی به کنترل درآوردن امور تفکر کرده و راه حلهای مفید و کارساز ارائه می دادند. این علم، یک
دانش بین رشته ای است و بگونه های مختلف در علوم مهندسی، اقتصاد، سیاست، جامعه شناسی و ... بکار برده می شود. علم کنترل بصورت تخصصی در صنعت نفوذ کرده و توانسته تکنولوژی و فناوری، اقتصاد و سیاست را تحت تاثیر قرار دهد و حتی مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی، رشته کنترل (زیر شاخه رشته های برق و مکانیک) را در تمام سطوح به منظور آموزش نیروهای متخصص در این زمینه ایجاد کرده اند. بی شک بدون یاری این علم، که نقش مهمی در طراحی و ساخت سیستم های هواپیما، هدایت موشک، اتومبیل ، روباتها و ... داشته است، پیشرفتهای تکنولوژی امروزی رقم نمی خورد و این علم، امروزه به عنوان یک بخش جدایی ناپذیر و مهم در طراحی انواع پروژه ها و صنایع تولیدی و صنعتی محسوب می شود.
آنچه حائز اهمیت است این است که درس سیستم های کنترل خطی
در تمام گرایش های مهندسی برق مشترک بوده و تنها در یک ضریب 3 و 4 در این گرایش ها متفاوت است. درس کنترل شامل مباحث زیادی است که اکثر آنها پایداری سیستم را بررسی می نمایند ودر بعضی موارد و برخی محاسبات مشترک می باشند؛ این درس را بصورت مفهومی مطالعه نمایید و روش های آنرا هرگز حفظ نکنید مگر در بعضی فرمول های خاص مانند میسون یا روابط پارامترهای پاسخ گذرا !
درس کنترل خطی درسی بسیار روتین است ولی برای پاسخ به تستهای آن باید درک عمیقی از مفاهیم آنرا داشته باشید.
توصیه مشاورین سری برق به شما مهندسین عزیز این است که این درس را با حل تمرین ها و تست های کلیدی بصورت تشریحی فرابگیرید و سپس از کتابها و کلاسهایی که راه حل تستی برای همان سوالات پیشنهاد داده اند استفاده نمایید تا علاوه بر تفهیم مطالب بصورت جامع، از تثبیت آنها در ذهنتان نیز مطمئن شوید.

این درس شامل 12 سوال است که برای پاسخگویی به هر کدام تقریبا 3 دقیقه زمان خواهید داشت. تسلط به درس کنترل کار سختی نیست تنها نیاز به تمرین و تمرکز روی مباحث کلیدی دارید و البته به خاطر داشته باشید که کنترل را مفهومی فرابگیرید و سپس به حل تست ها روی بیاورید. اگر می خواهید از درس کنترل درصدی بالای 80 کسب نمایید حتما با برنامه ریزی در دوره کارشناسی مراجع این درس را مطالعه نمایید. یکی از تمرین های کتاب اوگاتا عینا در سال 91 بعنوان تست کنکور استفاده شد!
کتاب های مرجع زیادی برای این درس وجود دارد که برخی از آنها به شرح زیر است:


سیستم های کنترل مدرن – تالیف سی درف – این کتاب هنوز ترجمه نشده است
سیستم های کنترل – تالیف بنجامین کو – ترجمه علی کافی
مهندسی کنترل – تالیف کاتسو هیکو اوگاتا – ترجمه علی کافی