درس الکترونیک 1 و 2 در کنکور کارشناسی ارشد


"الکترونیک" که امروزه در خیلی از امور استفاده می شود باعث ایجاد برداشت های مختلفی از این واژه شده است. اما به صورت علمی این واژه به معنای حرکت الکترون ها در نیمه هادی ها و سایر قطعات وابسته، اطلاق می شود و هر دستگاهی که به نحوی از این ادوات استفاده کند، واژه الکترونیک را به دنبال خواهد داشت.
همیشه به خاطر داشته باشید که این علم شگفتی های فروانی در جهان آفریده و روند رو به رشد آن همچنان ادامه خواهد داشت. همه جا از وسایل ساده در منزل تا پیچیده ترین دستگاه های صنعتی، فضایی و... صحبت از آن است.
امروزه صنعت مدرن بدون الکترونیک و تکنولوژی های وابسته به آن عملا از کار افتاده محسوب می شوند. این علم مخصوصا
در صنعت یکی از علوم مادر محسوب می شود و پیشرفت های چشمگیری به وجود آورده است. کاربرد الکترونیک فقط در صنعت خلاصه نمی شود و در زندگی روزمره ما به نحوی پیوند خورده است که بی شک بدون آن با مشکل مواجه خواهیم شد.
درس الکترونیک، به مطالعه همین ادوات (بررسی ویژگی ها، کاربردها و...) و دیگر تکنولوژی های وابسته به آن خواهد پرداخت.
در این درس با
طراحی و پیاده سازی بسیاری از مدارات الکترونیکی کاربردی آشنا خواهید شد؛ این درس و مدارهای الکتریکی از بسیاری جهات باهم مرتبط می باشند. تسلط بر این درس که همچون درس مدارهای الکتریکی بعنوان یک درس مهارتی محسوب می شود درصد قبولی شما را در کنکور کارشناسی ارشد افزایش می دهد. مهارت شما در تحلیل مدارهای الکتریکی و الکترونیکی آینده شغلی شما را در صنعت تضمین می نماید.
این درس در تمامی گرایش های مهندسی برق به غیر از گرایش قدرت مشترک است. استفاده از کتاب ها و کلاسهای حضوری در این درس نقش بسزایی در تثبیت مطالب در ذهن شما دارد. آنچه در دوران کارشناسی با آن مواجه هستید تنها گوشه ای از این علم وسیع است و با آنچه در کنکور خواهید دید متمایز خواهد بود. پس توصیه می شود حتی اگر خودتان این درس را مطالعه می کنید برای تبادل اطلاعات و رفع مشکلات احتمالی در این درس چند جلسه را با دوستان خود همگام شوید.

 

همانطور که گفتیم درس الکترونیک درسی مهارتی است و برای حل تست های آن باید تمرین و ممارست خود را در تحلیل مدارهای الکترونیکی افزایش دهید و برای کسب مهارت در تستها باید به تمام نکات ریز درس آشنا باشید؛ حل سوالات کنکور سال های گذشته می تواند راه خوبی برای فراگیری روش های مختلف حل مسائل باشد. آنچه مهم است توانایی شما در تحلیل درست تست هاست. زمان آزمون ابتدا به سراغ سوال هایی بروید که با دیدن آنها و دقت در معلومات و مجهولات مسئله تحلیل درستی از آن به ذهن شما خطور می کند زیرا تحلیل اشتباه، باعث پیمودن راه حل اشتباه و صرف زمان و انرژی زیادی می شود که امکان پاسخگویی به سوالات دیگر را از شما می گیرد.
بسیاری از داوطلبان فکر می کنند که اگر کمی الکترونیک بلد باشند می توانند در صد کمی بزنند و خلاص بشند ولی تجربه نشان داده است که اگر الکترونیک را کامل و با جزئیات بلد نباشید منفی می زنید و ضربه می خورید.
برای همین مطالعه یک جزوه کامل بسیار ضروری است و بهتر است در کلاس حضوری شرکت کنید.

بهترین مراجع برای درس الکترونیک 1و 2 به شرح زیر است:


مدارهای میکروالکترونیک – تالیف عادل صدرا و کنت اسمیت – ترجمه محمود دیانی
CMOS – تالیف پروفسور بهزاد رضوی