ماشین های الکتریکی 1 و 2 در کنکور کارشناسی ارشد


تولید انرژی الکتریکی فرآیندی است که درطول آن دیگر شکل‌های انرژی به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شوند. برای انجام این فرآیند راه‌های متعددی وجود دارد. از تبدیل الکترومکانیکی معمولاً در مواردی استفاده می‌شود که منبع انرژی زغال سنگ (نیروگاه سوخت فسیلی)  نفت، گاز طبیعی، اورانیوم (انرژی هسته‌ای)  جریان آب یا جریان باد باشد و در تمام این موارد به جز انرژی بادی برای تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی از ژنراتورهای سنکرون AC که به توربین بخار، گازی یا آبی متصل هستند استفاده می‌شود. استفاده از این نوع ژنراتورها دارای فواید بسیاری است که استفاده از آنها را در بیشتر صنایع بزرگ تولید برق رایج کرده‌ است.
یکی از
دروس مفهومی و مهم آزمون کارشناسی ارشد برق (برای داوطلبین گرایشهای کنترل، قدرت، راه آهن برقی و مدیریت انرژی) درس ماشینهای الکتریکی است و آنچه از کنکور سال های گذشته نتیجه شده است این است که اغلب سوالاتی نسبتاً آسان طرح می شود که از عهده دانشجویانی که مفاهیم و مطالب را کامل کسب کرده اند خارج نخواهد بود.
در گرایش کنترل اگر به دنبال کسب رتبه خوب هستید سعی کنید درس ماشین را با جدیت بیشتری دنبال نمایید و با خواندن کتاب های پرحجم و سنگین وقت خود را هدر ندهید. کتابی را انتخاب نمایید که مسائل کلیدی را همراه با حل تست ها به ساده ترین روش و گویاترین بیان مطرح نموده باشد تا هم در زمان صرفه جویی کنید و هم با تسلط به مطالب مهم تعداد تست های بیشتری را بصورت صحیح حل نمایید.
 فراگیری این درس سخت نیست، روش ها و فرمول های کلیدی را فرا بگیرید و گاهی نیز با ترکیب آنها پاسخ مسئله را به راحتی بدست آورید.

از جمله مراجع این درس می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ماشین های الکتریکی (تحلیل- بهره برداری- کنترل) – تالیف دکتر سن – ترجمه نبوی و عابدی
مبانی ماشین های الکتریکی – تالیف چاپمن – ترجمه جواد فیض