راه آهن برقی

تعریف و هدف

دوره کارشناسی ارشد مهندسی راه آهن برقی دوره­ای است آموزشی و پژوهشی مرکب از دروس نظری و پروژه تحقیقاتی در زمینه­های برقی کردن راه آهن، شبکه­های الکتریکی راه آهن و کنترل می­باشد. هدف از ایجاد این دوره تربیت فارغ­التحصیلانی است که با فعالیت در زمینه برنامه ریزی، مدیریت، طراحی و پیاده کردن پروژه­های پست­های الکتریکی راه آهن توزیع انرژی الکتریکی، شبکه تغذیه قطار، تراکنش موتورها، کنترل کننده­های مربوط به هدایت و بهینه سازی و تاسیسات فنی مربوطه بتوانند به نحو موثری پاسخگوی نیازها و کمبودهای سیستم­های مختلف حمل و نقل ریلی کشور باشند. این فارغ التحصیلان می­توانند علاوه بر انجام امور آموشی و پژوهشی در دانشگاه­ها در مراکز تحقیقاتی، سازمانها، راه آهن جمهوری اسلامی ایران، شرکت متروی تهران و حومه، شرکت­های قطار شهری و یا شرکت­های مشاور و سازنده تجهیزات مرتبط با حمل و نقل ریلی و سازمان­های مسئول اجرای طرح­های سیستم الکتریکی و کنترلی قطار فعالیت نمایند.

نقش و توانایی

فارغ­التحصیلان این دوره می­توانند:

1- به انجام پژوهش­های کاربردی و توسعه­ای در زمینه نیازهای راه آهن برقی بپردازند و در جهت رفع مشکلات آن بکوشند.

2- اجراء و نظارت بر پروژه­های برقی کردن راه آهن در شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت­های راه آهن شهری و سایر شرکت­های حمل و نقل ریلی.

3- در شرکت­های مهندسی مشاور فعال در زمینه حمل و نقل ریلی به طراحی سیستم­های راه آهن برقی بپردازند.

4- طراحی و کنترل کیفیت تجهیزات خطوط برقی در شرکت­های تولیدی مرتبط با حمل و نقل ریلی.

ضرورت و اهمیت

امروزه توسعه و پیشرفت راه آهن بدون استفاده از قطارهای مسافری سریع و باری پر قدرت میسر نیست. نیاز به آینده و بهره برداران، حمل و نقل بین شهری را به استفاده از قطارهای برقی رهنمون می­سازد که با محدودیت­های فنی کمتر قابلیت کار در شرایط سخت­تر را دارند. از طرف دیگر توجه روز افزون به کاهش آلودگی هوای شهرهای بزرگ و پرترافیک مسئولین حمل و نقل شهری را به استفاده از سیستم­های قطار سیک شهری برقی و مترو تشویق می­سازد.

حرکت به سوی این اهداف بدون داشتن متخصصین آگاه در زمینه راه آهن برقی میسر نیست.

مواد امتحانی و ضرائب آنها در آزمون کارشناسی ارشد

مواد امتحانی

زبان تخصصی

ریاضیات

مدارهای الکتریکی 1 و 2

ماشین­های الکتریکی 1 و 2

سیستم­های کنترل خطی

الکترومغناطیس

بررسی سیستم­های قدرت

ضریب

3

4

4

4

4

3

3

 

دروس جبرانی

الکترونیک صنعتی- رله و حفاظت- بررسی سیستم­های قدرت2- مبانی مهندسی راه آهن ماشین­های الکتریکی

دروس اصلی و اجباری

بررسی پست­های الکتریکی راه آهن- آنالیز ماشین­های تراکنش کنترل محرک­های الکتریکی قطار- آنالیز شبکه­های تغذیه الکتریکی قطار

سمینار کارشناسی ارشد- پایان نامه کارشناسی ارشد

دروس انتخابی

کنترل مدرن- بهینه سازی انرژی در راهبردی قطار

کنترل متمرکز شبکه الکتریکی راه آهن- کنترل فازی و کاربرد آن در راه آهن- شبکه­های عصبی و کاربرد آن در راه آهن- مباحث ویژه در سیستم پیشرفته ریلی- کنترل و سیگنالینگ سیستم­های کنترل دیجیتال- برنامه سازی پیشرفته- مباحث ویژه در راه آهن برقی I و II