مهندسي برق- الكترونيك
مهندسي برق- الكترونيك در زمينه شناخت نحوه عملكرد و مدل سازي قطعات ميكروتاكترونيك و ميز طراحي و ساخت قطعات جديد مدارهاي الكترونيك، چه به صورت مجزا و چه مجتمع اعمل از ديجيتال، آنالوگ يا مختلط فعاليت مي­كنند. اين مدارها در سيستم­هاي مخابراتي و الكترونيكي وظيفه پردازش سيگنال­ها را به عهده دارند. مهندسان برق در اين بحش، با چگونگي تجزيه و تحليل سيستم­هاي الكترونيك، پياده سازي شبكه­هاي الكترونيكي، طراحي و ساخت تجهيزات الكترونيك، آشنا مي­شوند. امروزه جنبه­هاي جديدي به اين بخش افزوده شده است كه از آن جمله مي­توان به الكترونيك نوري سيستم­هاي ميكروالكترونيك، نمايشگرهاي مسطح، نانو الكترونيك و فوتونيك اشاره نمود.
در عرصه نانو فناوری یکی از پرکاربردترین گرایش­ها مربوط به مهندسی نانو الکترونیک می­باشد. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می­کند که مهندسی الکترونیک خود از نظر تغییر و تحولات جز رشته­های با دینامیک بالا به حساب می­آید. امروزه افزایش ظرفیت ذخیره داده، افزایش سرعت انتقال آن و کوچک کردن ابعاد هرچه بیشتر وسائل الکترونیکی و به خصوص ترانزیستورها دارای اهمیت بسیاری است زیرا کوچک­تر شدن ابعاد وسائل الکترونیکی علاوه بر افزایش سرعت پردازش، توان مصرفی را نیز کاهش می­دهد و نانو الکترونیک می­تواند در رسیدن به ابعاد هرچه کوچکتر راهگشا باشد. براب آشنایی بیشتر با این فناوری و درک عمیق­تر پدیده­های گوناگونی که در ابعاد نانومتری روی می­دهد و در نتیجه تحلیل دقیق نتلیج و اصلاح اصولی روش­های آزمایش، باید علوم پایه ای نظیر فیزیک و مکانیک کوانتومی، ریاضیات و فیزیک حالت جامد مورد مطالعه قرار بگیرند. در دهه­های اخیر شاهد پیشرفت­های زیادی در زمینه افزایش قابلیت ذخیره اطلاعات روی حافظه­ها و همچنین کاهش اندازه آنها بوده­ایم که نتیجه آن دو برابر شدن سرعت پردازش در عرض هر 18 ماه بوده است و این انتظار تحولی عظیم در صنعت میکروالکترونیک را طی 15 سال آینده از نظر بنیادی و اقتصادی نوید می­داده است. اکنون نیز تحقیقات ادامه داشته و هدف از آن تولید خواص نمونه و شکل ظاهری جدید است. هدف دیگر رسیدن به طراحی و ساخت قطعاتی است که از قابلیت­های مکانیک کوانتومی بهره گیرد. کامپیوترهای کوانتومی و تحقیق آنها از دیگر اهداف می­باشد.
نانو الکترونیک زمینه گسترده‌ای با پتانسیل ایجاد تغییرات بنیادی در علوم مختلف است و انجام کارهای زیر برای پیشبرد آن می‌تواند مفید باشد.
1- فهم اصول انتقال در مقیاس نانو که اساس طراحی قطعات در ابعاد کوچک بوده و اندرکنش ذرات را مدل میکند.
2- گسترش فهم هرچه بهتر روش‌های خودچیدمانی( self assembly) ذرات برای طراحی ساختارهای پیچیده برای انجام کارها از پیش تعریف شده.
3- یافتن راه‌هایی جدید برای به کار بردن علم الکترونیک برای تولید ابزارهای لازم برای در اختیار قراردادن و مدیریت سیگنالها.
4- تحلیل انواع آشکارسازهای سیگنالهای مادون قرمز و طول موجهای بسیار کوتاه، کامپیوترهای کوانتومی، و انواع قطعات الکترونیکی
ارائه دوره­های کوتاه مدت با حضور صاحب نظران از دنیا، همکاری در اجرای پروژه­های تحقیقاتی با حضور دانشمندان، برگزاری کارگاه­های آموزشی و سمینارها از روشهائی است که برای توسعه آموزشی این رشته در دانشکده برنامه ریزی شده است.
نانو فناوری علم پیوند دهندة دنیای امروز و آینده خوانده می­شود، چرا که هم اکنون این حوزه محور ابداعات و اختراعات علمی روز دنیا قرار گرفته و همان نقشی را که 150 سال پیش برق و الکتریسیته ایفا می کرده، به عهده گرفته است.
طی نیم قرن اخیر تقریباً هر 10 سال یک فناوری جدید و تحول سازی در جهان ظهور کرده و در این میان انسان همیشه در آرزوی این بوده که به موقع در چنین فناوری­هایی وارد شود تا امکان رقابت داشته باشد.
بنابراین، زمانی که بحث فناوری نانو در دنیا مطرح شد در حالی که حتی تعریف مشخصی از این علم در کشور نداشتیم عزم خود را جزم کردیم و خوشبختانه در حال حاضر با گذشت هفت سال از آن زمان آنقدر در این علم به پیشرفت دست یافته­ایم که نه تنها نسبت به کشورهای پیشرو عقت نبوده، بلکه حتی از سند چشم انداز توسعه نانو فناوری ایران که بر اساس مفاد آن قرار است تا سال 1394 به جمع 15 کشور برتر جهان در حوزه فناوری و نانو بپیوندیم نیز پیشی گرفته­ایم.
نانو فناوری علم مطالعات ذرات در مقیاس اتمی برای کنترل آنهاست. این جمله ساده ترین تعریفی است که می­توان از علم نانو ارائه داد.
اما هدف اصلی اکثر تحقیقات نانو فناوری شکل دهی ترکیبات جدید یا ایجاد تغییراتی در مواد موجود بوده و در حال حاضر در حوزه­های علمی از جمله الکترونیک، ژنتیک، زیست شناسی، کشاورزی و حتی در مطالعات انرژی به صورت گسترده به کار برده می­شود.
این در حالی است که زمانی که برای نخستین بار/ ریچارد فینمن/ برنده جایزه نوبل فیزیک، بحث ظرفیت نانو علم را در یک سخنرانی تکان دهنده با عنوان «در پایین اتاق­های زیادی وجود دارد» مطرح کرد، به فکر کمتر کسی خطور می­کرد که در اندک مدتی فناوری نانو به نیاز روز جهان تبدیل شود.
از دیدگاهی دیگر نانوفناوری علم پیونده دهنده دنیای امروز با آینده خوانده می­شود، چرا که در حال حاضر این حوزه محور ابداعات و اختراعات علمی روز دنیا قرار گرفته و همان نقشی را که 150 سال پیش برق و الکتریسیته ایجاد کرده بود، ایفا می­کند و به این ترتیب روزی نیست که خبر از کشفیات و اختراعات جدید دانشمندان با استفاده از نانوفناوری نشنویم و نخوانیم.
اما همین اهمیت باعث شده تا حضور در بازار پرسود نانو فناوری همانند همه بازارهای دیگر بسیار سخت باشد. بنابراین با روابط عادی و تعارف امکان کسب قدرت در آن محال بوده، ضمن اینکه امروزه کشورهای صنعتی در زمینه فناوری نانو به شدت عرصه را بر دیگر کشورها خصوصا کشورهای خارج از دایره ایدئولوژیک خود تنگ کرده وفناوری نانو را همانند فناوری­های هسته­ای و بیوتکنولوژی که از علم حیاتی آینده بشری محسوب می­شود در انحصار خود نگه داشته و این سفره را صرفا برای خود باز نگه می­دارند.
این کشورها با پیش بینی و نیاز سنجی آینده حتی فرصت­ها را میان خود تقسیم می­کنند.
اما ایران به موقع با فناوری نانو همراه شد و امروزه فناوری دیگری را سراغ نداریم که با منشاء بومی به این درجه از پیشرفت رسیده باشد که به کشورهای پیشرفته خارجی صادرات داشته باشد. ایران در سال­های اخیر به پیشرفت­های قابل توجهی در حوزه نانو دست یافته که این پیشرفتها در منطقه کاملا برجسته است.
ظهور مجموعه گسترده­ای از فناوری­های جدید، موج انقلابی در شیوه های تولید، توزیع و استفاده از کالاها و سرمایه­ها است و گستردگی در حوزه نفوذ این انقلاب در حد و اندازه­ای است که بسیاری از صاحبنظران از آن بعنوان انقلاب سوم صنعتی یاد می­کنند.
در حال حاضر به جرات می­توان ادعا کرد، ایران در عرصه فناوری نانو نه تنها عقب نیست، بلکه در برخی عرصه­ها نسبت به بعضی کشورها پیشرفت نیز کرده است، اما متاسفانه همگام با این پیشرفت­ها ایران در کسب ثروت از فناوری نانو وضع خوبی نداشته که البته هیچ کشوری نمی­تواند مدعی پیشرو بودن در این زمینه باشد.
توسعه فناوری نانو نیازمند زیرساخت­هایی است که بدون آن توسعه پایدار و متوازن این فناوری امکان­پذیر نیست.
در این میان دانشکده تبریز نیز از قافله نانو عقب نمانده و همراه با دنیا رو به پیشرفت است. برای نمونه پژوهشگر دانشکده تبریز با همکاری محققان دانشکده ملی ایرلند موفق به سنتز و ارایه روشی برای پیش­بینی اندازه نانو ذرات فلزی شد.
مجری این طرح پژوهشی هدف اصلی از اجرای این طرح را تهیه نانوذرات فلزی مخلوط برای به کار گیری به عنوان کاتالیزور در پیل­های سوختی اعلام کرد.
رضا نجار گفت: از آنجایی که نانو ذرات فلزی مخلوط حاصل از دو فلز، خواص کاتالیزوری بهتری از نظر عملکرد و عدم مسمو شدن سریع نسبت به نانو ذرات تک فلزی نشان می­دهند، ارایه روش­های ساده برای تهیه این نانو ذرات از اهمیت فوق­العاده­ای برخوردار است.
همچنین پژوهشگران تبریزی مواد جدیدی را با هدف دستیابی به نانو ذراتی با خصوصیات ویژه ساختند.
«عبدالعلی عالمی» با بیان اینکه رفتار مواد در مقیاس نانو تفاوت­های بنیادی با رفتار آنها در دیگر مقیاس­ها دارد، افزود: کنترل این رفتارها با کمک فناوری نانو موجب پدید آمدن خواص ارزشمندی می­شود که می تواند منافع تجاری فراوانی را در پی داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه فناوری نانو نوید بخش جهش بزرگی در عملکرد کاتالیست­ها و وجود کاتالیزورهای کارا و انتخاب پذیر است، گفت: این فناوری در حقیقت کاهش زمان و هزینه برای انجام واکنش­های مهم شیمیایی را تحقق می­بخشد.
عالمی با اعلام اینکه در این طرح پژوهشی تا کنون دو نانو ماده جدید با خواص کاتالیزوری و حسگری بالا تهیه شده، خاطر نشان کرد: دو ماده جدید تولید شده کاربردهایی نظیر کاربردهای حسگری در انهدام زباله­های سوخت هسته­ای، سرامیک­های مهندسی و کاتالیست­ها را دارد.
وی اظهار داشت: در طرح مورد نظر مادة جدیدی سنتز شده که ساختار بلوری داشته و با وجود اینکه از عنصر کلر برای تهیه آن استفاده شده به جهت شباهتی که با پیروکلر دارد، آن را «استانات پیروکلر» نامگذاری کردند.
عضو هیئت علمی دانشگاه شیمی دانشگاه تبریز، مساحت سطحی وسیع، پایداری حرارتی بسیار بالا و مقاومت در برابر تشعشات را از ویژگی­های این مواد برشمرد و گفت: ادامه این تحقیقات با هدف جایگزین کردن عناصر همپایه نئودمیم و تهیه ترکیبات جدید دیگر در حال انجام است.
همچنین پژوهشگران دانشگاه تبریز با افزودن «نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم» به آب و تابش نور فرابنفش به آن، توانستند ماده آلاینده و رنگ زای «اسید آبی 9» را از آب حذف کنند.
«علیرضا ختائی» عضو هیئت علمی گروه شیمی کاربردی دانشکده شیمی دانشگاه تبریز، در این باره گفت: «در این پژوهش، از نانو ذرات صنعتی دی اکسید تیتانیوم، با اندازه میانگین 21 نانومتر، بعنوان فعال کننده استفاده شد که موجب بهبود فرایند اکسایش پیشرفته و حذف بهتر آلاینده­های آب می­شود.»
وی درباره استفاده از فرایند اکسایش پیشرفته گفت: «از جمله روش­هایی که در سال­های اخیر برای حذف آلاینده­های آب، از جمله رنگ­های نساجی، مواد آلی و سموم کشاورزی در غلظت­های کم مورد استفاده قرار گرفته، فرایندهای اکسایش پیشرفته (AOP) است.»
ختائی با بیان این که هم اکنون در کشورهایی نظیر ایتالیا و فرانسه به صورت صنعتی با استفاده از نانو فعال سازی­های نوری به تصفیه آلاینده­های زیستی محیطی پرداخته می­شود، اظهار داشت: موسساتی همچون سازمان حفاظت محیط زیست، صنایع نساجی و رنگرزی (برای تصفیه پساب حاوی مواد رنگ­زا) و سازمان جهاد کشاورزی (برای تصفیه پساب حاوی مواد رنگ­زا و سموم دفع آفات کشاورزی)، می­توانند از نتایج این تحقیق استفاده کنند.
بنابراین و با توجه به این رشد و سیر صعودی امید می­رود در زمینه تولید ثروت و ایجاد ارزش افزوده در صنعت نیز که هدف اصلی ما است، بتوانیم در آینده خود را با دیگر کشورها مقایسه کنیم، چرا که تولید ثروت و افزایش سطح کیفی زندگی مردم هدف اصلی این علم است و در این میان تولید مقاله و پتنت در حقیقت دستاوردهای جانبی است.
آنچه نباید فراموش کرد آن است که بدون سرمایه گذاری در پژوهش­های بنیادین نمی­توان بودجه ای در اختیار صنعتگران قرار داد.
در حقیقت موفقیت در توسعه فناوری نانو دارای پیش نیازها و الزاماتی بوده که توجه سنجیده به آنها مانع از افراط و تفریط برنامه ریزی می­شود.
مشکلات و موانع موجود در کشور نباید باعث نومیدی در حصول نتایج عالی و محافظه کاری زیادی شده، بلکه باید باعث تلاش مضاعف و سنجیده­تر شده و از طرفی جذابیت­های این فناوری با سرعت بالای تحولات جهانی و علاقه زیاد متخصصان و برنامه ریزان، نباید موجب تعجیل و شتاب در دستیابی به نتایج گردد، اما به هر حال رفع موانع و تامین ابزارهای لازم شرط مهم موفقیت است.
آزمایشگاه تحقیقاتی نانو
در سال­های اخیر تحقیقات علمی در کشور در زمینه مواد نانو ساختار پیشرفت قابل توجهی داشته به طوریکه امروزه شاهد بکارگیری این تکنولوژی در صنایع اولویت دار همانند هوا فضا، نفت، کشاورزی و ... می باشیم. در همین راستا آزمایشگاه تحقیقاتی نانو به منظور تعریف و اجرای پروژه­های مختلف در زمینه نانو با امکانات زیر راه اندازی شده است:
1- میکروسکوپ روبشی STM
2- میکروسکوپ روبشی AFM
3- میکروسکوپ توری با قابلیت اتصال به کامپیوتر
آزمایشگاه تحقیقاتی سیستم­های تمام نوری
بررسی سیستم­های تمام نوری به طور کلی شامل بررسی سیستم­هایی مانند تقویت کننده­های نوری، correlator های نوری، مالتی پلکسر تمام نوری، فیبرهای نوری و ادوات مرتبط با آنها مانند لنزهای نوری، مدولاتورهای نوری و موارد مشابه فراوانی است که گاهی موارد مشترکی نیز با سیستم­های فوتونیکی و یا نانوکریستال­ها خواهد داشت.
نرم افزارهایی که در این زمینه استفاده می­کنند می­توان به نرم افزار Optisystem اشاره کرد. تجهیزات اولیه برای استفاده در یک آزمایشگاه سیستم­های تمام نوری شامل ادوانی از جمله موارد زیر می­باشد:
1- table Proto-type
2- spectrum analyzer High-precision
3- fibers-Optical lensed
4- sources Optical signal
5- monitor system High-precision
6- semiconductor amplifiers&Fiber
آزمایشگاه مکاترونیک
مهندسی مکاترونیک از علوم بین رشده ای است که از ادغام رشته مهندسی الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر و رشته­های مرتبط ایجاد شده و به منظور انجام پروژه­های مهندسی مکاترونیک، این آزمایشگاه در وسعت مناسبی برپا شده است. در آزمایشگاه دانشجویان از نرم افزارهای مختلف از جمله FEMLAB، AUTOCAD، ANSYS برای آنالیز و طراحی استفاده می­کنند و تجهیزات آزمایشگاهی منصوبه عبارتند از:
1-  اسیلوسکوپ دیجیتالی 100 MHZ ساخت کارخانه GW مدل GDS-810 شش دستگاه.
2- فانکشن ژنراتور 2MHZ ساخت کارخانه GW مدل GTG-8015 شش دستگاه.
3- RF سیگنال ژنراتور ساخت کارخانه GW مدل GRG-450 شش دستگاه
4- منبع تغذیه متغیر دوبل ساخت شرکت افزار ازما شش دستگاه
5- مولتی متر دیجیتالی رومیزی ساخت کارخانه GW مدل GDM-8034 شش دستگاه
6- ده عدد میز کار
7- کامپیوترهای سریع
8- دوربین استریو
9- سیستم­های پردازش دیجیتالی
10- انواع سنسورها
آزمایشگاه تحقیقاتی فتونیک و نانو کریستال
دانش فتونیک و نانو کریستال در سال­های اخیر توسعه زیادی پیدا کردهذ و به کمک همین دانش بشر قادر به ساخت ابزارهای بسیار دقیق و ظرفیت نروی شده است. در همین راستا آزمایشگاه تحقیقاتی فتونیک و نانوکریستال جهت انجام پروژه­های دانشجویان و محققین تاسیس شده که با کمک نرم افزارهای خاص مانند Rsoft  و Optiwave و ... عملیات طراحی و آنالیز را در حوزه کوانتوم الکترونیک و کریستال­های فتونیک انجام می­دهند. همچنین در این آزمایشگاه از چندین کامپیوتر توانمند جهت هسته­ای بهره گرفته شده است. همچنین در این آزمایشگاه امکان آزمایش با قطعات گسسته اپتیک وجود دارد.
11. آزمایشگاه اپتو مکاترونیک
در آزمایشگاه اپتومکاترونیک علاوه بر تجهیزات ذکر شده در آزمایشگاه مکاترونیک ابزارهای بکارگیری نور نیز فراهم شده است. بنابراین برخی کنترل­ها و فرمان ها بوسیله پرتوی نوری صورت می­گیرد و همچنین امکان استفاده از حسگرهای نوری نیز در آزمایشگاه مهیا می­باشد. لذا با این توصیف قدرت مانور پروژه­ها بالا می­رود. تجهیزات مورد استفاده در این آزمایشگاه عبارتند از:
1- دستگاه فیوژن فیبر
2- انواع کانکتورهای فیبر
3- فیبر نوری
4- انواع حسگرهای نوری
5- انواع splitter
6- جمع کننده­های نوری
برخي از آزمايشگاه­هاي لازم براي اين دوره عبارتند از:
* آزمايشگاه مدار سيستم VLSI
* آزمايشگاه الكترونيك صنعتي
* آزمايشگاه لايه نازك
* آزمايشگاه خواص مواد
* مجموعه آزمايشگاه­هاي آموزشي الكترونيك
* آزمايشگاه نانو الكترونيك
* آزمايشگاه طراحي IC
* آزمايشگاه پردازش VLSI سيستم­هاي DSP و هوش سيليكوني
* آزمايشگاه نانو سيستم­هاي توان پايين سرعت بالا
مهندسي الكترونيك در دوره كارشناسي ارشد داراي 3 زير شاخه اصلي مي­باشد.
مدارهاي ميكروالكترونيك
ادوات ميكرو- نانو الكترونيك
الكترونيك ديجيتال
مواد امتحاني و ضرائب آنها در آزمون كارشناسي ارشد سراسري و دانشگاه آزاد
مواد امتحاني
زبان عمومي و تخصصي
رياضيات
مدارهاي الكتريكي 1 و2
الكترونيك 1 و2
سيستم هاي كنترل خطي
الكترومغناطيس
تجزيه و تحليل سيستم ها
ضريب سراسري
3
4
4
4
3
3
4
ضريب آزاد
3
4
4
5
3
3
3
 
مدارهاي ميكروالكترونيك
دروس جبراني
فيزيك الكترونيك- پردازش سيگنال­هاي ديجيتال
 
دروس اجباري
 
دروس اختياري
 
 
CMOSI
 
CMOSII
 
 
روش­هاي ساخت مدارهاي مجتمع
 
طراحي مدارهاي مجتمع VLSI
 
 
الكترونيك ديجيتال
 
ادوات نيمه هادي پيشرفته
 
 
سمينار كارشناسي ارشد
 
مدارهاي مجتمع RF
 
 
پايان نامه كارشناسي ارشد
 
الكترونيك پيشرفته
 
 
 
 
طراحي با كمك FPGA
 
 
 
 
مباحث وي»ه در الكترونيك
 
نانو الكترونيك
فيزيك الكترونيك
 
 
 
دروس اجباري
دروس اختياري
 
تئوري و تكنولو»ي ساخت ادوات نيمه هادي I
ادوات نيمه هادي پيشرفته II
 
ادوات نيمه هادي پيشرفته I
نانو تكنولوژي
 
فيدبك حالت جامد
تئوري و تكنولوژي ساخت ادوات نيمه هادي II
 
ادوات اژتو الكتريك *
كوانتوم الكترونيك
 
مدارهاي مجتمع نوري*
مسا ئل مخصوص در ادوات كوانتومي پيشرفته
 
فرايندهاي كوانتومي ادوات نيمه هادي *
مدارهاي مجتمع نوري II
 
ادوات ابر رسانا *
اپتيك غير خطي
 
 
ابر رسانايي
 
 
ليزر
 
 
مسائل مخصوص در ادوات نيمه هادي
ديجيتال
 
ميكروپروسور I- تجزيه و تحليل سيستم­ها
 
دروس اجباري
دروس اختياري
 
طراحي VLSI
معماري كامپيوتر پيشرفته
 
ميكروپروسسور II
الكترونيك ديجيتال پيشرفته
 
مدارهاي واسطه كامپيوتري
شبكه­هاي كامپيوتري II
 
انتقال داده و شبكه­هاي كامپيوتري *
پردازش تصوير
 
برنامه نويسي كاربردي شئي گرا
برنامه نويسي اينترنت
 
 
شبكه­هاي عصبي و كاربردهاي آن
 
 
طراحي توسط زبان­هاي سخت افزاري
 
3-2- گرایشهای مقطع کارشناسی ارشد
در ادامه گرایش­های مختلف کارشناسی ارشد به شرح ذیل معرفی می­گردند.
مهندسی برق- الکترونیک (سه گرایش): هدف از این دوره تربیت دانشجویانی با توانایی طراحی ادوات، مدارهای مجتمع و سیستم­های الکترونیک و سیستم­های دیجیتال با کاربردهای فنی و صنعتی، و همچنین قابلیت پژوهش، نوآوری و تدریس در زمینه ادوات نیمه هادی، مدارهای الکترونیکی، کاربرد میکروپروسورها، مدارهای واسطه کامپیوتری، پردازش سیگنال­های دیجیتال و توانایی تجزیه و تحلیل سیستم­های الکترونیکی و دیجیتال می­باشد.
دروس جبرانی
(6 واحد)
- فیزیک الکترونیک
- پردازش علائم دیجیتالI
دروس اجباری
(9 واحد)
- طراحی مدارهای COMOS I
- تئوری و تکنولوژی ساخت قطعات الکترونیک
- الکترونیک دیجیتال
سمینار کارشناسی ارشد
2 واحد
پایان نامه کارشناسی ارشد الکترونیک *
6 واحد
دروس اختیاری
(15 واحد)
- طراحی مدارهای COMOS II
- طراحی مدارهای مجتمع
- مدارهای مجتمع خیلی فشرده
- فیزیک حالت جامد پیشرفته
- مدارهای مجتمع RF
- الکترونیک پیشرفته
- فیلترهای مجتمع
- کاربرد مدارهای مجتمع
- طراحی مدارهای مبدل داده
 
و تا دو درس از سایر گرایشها با توصیه استاد راهنما
 
* در دوره کارشناسی ارشد بدون پایان نامه با درس­های اختیاری جایگزین می­شود.
جمع: 32 واحد
دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق- الکترونیک (ادوات میکرو و نانو الکترونیک)
دروس جبرانی
(3 واحد)
- فیزیک الکترونیک
 
دروس اجباری
(12 واحد)
- تئوری و تکنولوژی ساخت قطعات الکترونیک
- مکانیک کوانتومی کاربردی
- فیزیک حالت جامد پیشرفته
- ادوات حالت جامد پیشرفته
سمینار کارشناسی ارشد
2 واحد
پایان نامه کارشناسی ارشد الکترونیک *
6 واحد
دروس اختیاری
(12 واحد)
- مدارهای مجتمع نوری
- اصول ابررسانی
- کوانتم الکترونیک مهندسی
- مدارهای مجتمع نوری II
- الکترونیک نوری
- تکنولوژی و کاربرد لیزر
- ادوات ابر رسانا
- مشخصه یابی مواد و ادوات نیمه هادی
- ساخت ادوات نیمه هادی نوری
- بلورهای فوتونی
 
و تا دو درس از سایر گرایشها با توصیه استاد راهنما
 
* در دوره کارشناسی ارشد بدون پایان نامه با درس­های اختیاری جایگزین می­شود.
جمع: 32 واحد
دروس کارشناسی ارشد مهندسی برق- الکترونیک (دیجیتال)
دروس جبرانی
(6 واحد)
- ریز پردازنده I
- پردازش علائم دیجیتال I
دروس اجباری
(12 واحد)
- مدارهای مجتمع خیلی فشرده
- ریز پردازنده II
- مدارهای واسطه کامپیوتری
یکی از دو درس:
- انتقال داده و شبکه­های کامپیوتری
- برنامه نویسی کاربردی پیشرفته
سمینار کارشناسی ارشد
2 واحد
پایان نامه کارشناسی ارشد الکترونیک *
6 واحد
دروس اختیاری
(12 واحد)
- معماری کامپیوتر پیشرفته
- الکترونیک دیجیتال
- امنیت در سیستم­ها وشبکه­های کامپیوتری
- شبکه­های مخابرات داده
- پردازش تصاویر دیجیتال
- برنامه نویسی اینترنت
- شبکه­های عصبی
- طراحی توسط زبان­های سخت افزاری
- سیستم های فازی
 
و تا دو درس از سایر گرایشها با توصیه استاد راهنما
 
* در دوره کارشناسی ارشد بدون پایان نامه با درس­های اختیاری جایگزین می­شود.
جمع: 32 واحد